THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ještě před několika měsíci by na vystoupení amerických PELICAN v Praze stačila kapacita malého klubu typu strahovské Sedmičky. Leč časy a trendy se mění a opětovný návrat kytarové muziky na výsluní začíná reflektovat i malá česká kotlinka. Jinými slovy: žižkovský Palác Akropolis byl stejně jako v případě nedávného vystoupení japonských melancholiků MONO i tentokráte zaplněn více než slušně, a to jak zástupy trendařů, tak i fanoušky vystupujících kapel. Abych však nebudil dojem elitáře, kterému tento stav vadí, jedním dechem dodávám, že stoupající zájem o podobně laděnou muziku jednoznačně vítám a doufám, že to nebude jen krátkodobá záležitost.
Pražským GNU se tak naskytla výtečná příležitost připomenout se většímu počtu lidí, neboť od data vydání jejich posledního alba „Milimetry ticha“ už uplynula poměrně dlouhá doba. Jejich tradičně živelný a divoký set tvořily převážně skladby z chystané desky, které bychom se měli dočkat co nevidět. Zvuk byl od začátku značně hlasitý a konkrétně v místech těsně pod pódiem jsem měl problém se slyšitelností Adamova vokálu. O tom, že i GNU měli v hledišti dostatek fanoušků, jasně vypovídal hlasitý aplaus, který doprovázel jednotlivé písně. Přesto jsem však nabyl dojmu, že jejich vystoupením více svědčí sevřená atmosféra menších klubů.
Instrumentální kvarteto z Chicaga předvedlo alespoň pro mě překvapivou show. Navzdory tomu, že k novému albu „City Of Echoes“ si hledám cestu dosti strastiplně, mi živá podoba těchto skladeb velmi šmakovala. Nenápadně působící PELICAN se tedy zjevně soustředili hlavně na svoji aktuální tvorbu. Jejich zvuk byl už od počátku až nečekaně syrový a bohužel i poněkud nadmíru hlasitý. Jestliže nové kompozice na mě z CD působí trošku ploše a nevýrazně, tentokráte bylo vše podstatně jinak. Jejich základní prvek v podobě tvrdých kytarových spodků zůstal v koncertním podání zachován, avšak melodie, které z těchto vystupují do popředí disponovaly mnohem větší sílou a pestrobarevností. Jakoby všechny hudební motivy, které se na „City Of Echoes“ skrývají a spíše nenápadně vystrkují růžky, dostaly na pódiu svůj oprávněný prostor a ten také náležitě využily.
Díky těmto s jistotou a především s chutí hrajícím chlapíkům nám tak více než hodina v jejich společnosti utekla jako voda. Závěr ještě okořenila krásná skladba „Aurora Borealis“ pocházející z předchozího alba a zcela pochopitelně se i přidávalo v podobě pro mě neznámé kompozice. Poté už zbyl čas jen na decentní, ovšem bezpochyby upřímnou děkovačku adresovanou spokojenému publiku, které krátce nato doslova oblehlo stoly s prodejem CD a dalších materiálů, což je neklamný důkaz toho, že tato scéna i u nás začíná žít rušným životem. Kapelám jakou jsou PELICAN lze úspěch a popularitu jen přát a už teď nepochybuji o tom, že květnový koncert jejich žánrových kolegů RED SPAROWES bude podobně úspěšný.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.